Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'home_excerpt_length' not found or invalid function name in /home/hgunerco/public_html/wp-includes/plugin.php on line 235

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'home_excerpt_length' not found or invalid function name in /home/hgunerco/public_html/wp-includes/plugin.php on line 235

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'home_excerpt_length' not found or invalid function name in /home/hgunerco/public_html/wp-includes/plugin.php on line 235

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'home_excerpt_length' not found or invalid function name in /home/hgunerco/public_html/wp-includes/plugin.php on line 235
AnasayfaAÖF › İşletme mi? iktisat mı?

İşletme mi? iktisat mı?

2 yıllık önlisans bitiren arkadaşlardan aöf ye devam etmek isteyenlerin kafasındaki en büyük soru İşletme mi? İktisat mı? oluyor bu aralar.

bende 4. sınıf iktisat öğrencisi olarak bir nebze olsun yardımcı olmak istedim arkadaşlara… Baştan belirteyim 2 bölümde eşit zorlukta, çoğu kişi iktisat ın daha zor olduğunu söylüyor! kesinlikle inanmayın. Hatta İşletmede daha çok matematiksel işlem yağıldığını çok iyi biliyorum (3. sınıfı bitirdim daha toplama, çıkarma ve %5 ini hesaplama dışında işlem yapmadım).

Hem iş hem aöf zor oluyor diyenlere kulak asmayın. düzenli bir çalışmayla (haftada ortalama 4 saat) geçilemiyecek ders yok.

2 bölümden de mezun olduğunuzda hemen hemen aynı işlere yerleşebiliyorsunuz.

Kendi çevremde gördüğüm kadarıyla 4 yıllık işletme okuyanların çoğu ders takarken iktisat okuyanlar en fazla 2 dersten başarısız oluyor, o dersleride büt te veriyor.

İntibak sınıfında 2 bölümü seçenlerde aynı dersleri alıyor (4 ders). Hatta aynı sınıfta sınav oluyor. 2 dersten başarılı olan bir üst sınıfa geçmeye hak kazanıyor 3. ve 4. sınıfta 6 ders alıyorlar. Size önerim intibak sınıfından ders bırakmayın. Alttan ders sınıf geçmeyi zorlaştırıyor.

Bir üst sınıfa geçmek için en fazla 2 dersten başarısız olmalısınız ve alttan dersiniz varsa bu dersleri vermeden bir üst sınıfa geçemezsiniz.

Bölümlerin dersleri aşağıda, öss (yada adı artık her ne olduysa)’le geçenlere bilgi olması amacıyla bentüm sınıfların derslerini yazdım. Dikey geçiş yapanlar, İntibak sınıfından başlar 3.sınıf ve 4.sınıf ta türk dili edebiyatı, yabancı dil deslerinden muaf olur.

Vize ve final olmak üzere 2 sınava girersıniz

not oratalamanız= [vizenin %30 u] + [finalin %70 i]  olarak belirlenir.

İntibak Sınıfı Dersleri

Genel İşletme
Genel Muhasebe
İktisada Giriş
Hukuka Giriş

İşletme Bölümü Dersleri

 1 sınıf dersleri

-iktisada giriş
-hukuka giriş
-genel işletme
-dav bil giriş
-temel bil tekn
-genel matematik
-genel muhasebe

*****************************

2 sınıf dersleri

-muhasebe uygulamaları
-iktisat teorisi
-istatistik
-ticaret hukuku
-kamu maliyesi
-yönetim ve org
-aitt

*****************************

3 sınıf dersleri

-maliyet muhasebesi
-finansal yönetim
-yönetim bilgi sistemi
-pazarlama yönetimi
-türk vergi sistemi
-iş ve sos güv huk
-yabancı dil

*****************************

4 sınıf dersleri

-insan kaynakları
-girişimcilik
-sermaye piyasası kur
-uluslar işletmecilik
-muh den ve mali an
-stratejik yönetim
-türk dili

İktisat Bölümü Dersleri

1Sınıf Dersleri :

Genel Muhasebe
İktisada Giriş
Genel İşletme
Hukuka Giriş
Genel Matematik
Davranış Bilimlerine Giriş
Temel Bilgi Teknolojileri

*****************************

2Sınıf Dersleri :

Muhasebe Uygulamaları
İktisat Teorisi
Kamu Maliyesi
Ticaret Hukuku
Yönetim Ve Organizasyon
İstatistik
Atatürk İlkeleri Ve İnk Tarihi

*****************************

3Sınıf Dersleri :

Para Teorisi ve Politikası
Uluslararası İktisat
Devlet Bütçesi
İdare Hukuku
Türk Vergi Sistemi
İş ve Sosyal Güv Hukuku
Yabancı Dil (İng Alm Fra)

*****************************

4Sınıf Dersleri :

İktisat Tarihi
Türk Dili Ve Edebiyatı
Türkiye Ekonomisi
Finansal Ekonomi
İktisadi Kalkınma Ve Büyüme
Maliye Politikası
Vergi Hukuku

Kısaca Ben İktisat Seçin Derim…

Kafanıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz…

Etiketler:
Yazar : hakan

1988 İstanbul doğumlu olan "Hakan GÜNER" amme hizmeti olarak bu günlüğü tutmaktadır. Blogun Yandaki Kitapyurdu reklamından başka bir geliri yoktur. Reklam geliriyle barınma (host) ve alan adı (domain) giderleri karşılanmaktadır. Destek olmak isterseniz "internetten kitap alacağınız zaman" yandaki linke tıklayarak kitapyurdundan herhangi bir kitabı satın almanız yeterlidir. (kitap ücretine ek bir komisyon eklenmemektedir.)

Yorum Yazarken;

Doğruluğu şüphe uyandıran bilgilere ait yorumlar insiyatif kapsamında yayınlanmayacaktır.

65 Yorum.[Yorum yazın]

 1. bu bölümler tm puanıyla alıyor.şimdiki sistemde sayısal okuyup da tm tercihi yapsak puanımız da düşmüyor.
  ben sayısal okusam sınavlardan sonra tm’den iktisat yazsam olur mu?
  çünkü tm de ömür mü geçer 4 saat tarih 4 saat edebiyat….

 2. olur neden olmasın…

 3. Hakan kardesim bu yazinla kac kisiye yardim ettigini eminimki tahmin edemezsin ben sana ayriyetten tsk ederim Allah senden razi olsun…

 4. Allah razı olsun kardeşim çok sagul inan kafam okadar karışmıştıki anlatamam aydınlattıgın için tşk

 5. Bende yaklaşık 1 haftadır bu mesele yüzünden kafayı kırmak üzereydim.İktisat için herkes zor diyor ama işletmeye bakıyorum maliyet muhasebesi karşıma dikiliyor.Demekki her söylenene inanmamak gerek.İktisata karar verdim.Allah razı olsun kardeş..

 6. bende aöf 3. iktisadı seçtim. Nerelerde iş bulabiliyoruz

 7. Kardesim ALLAH razı olsun çok yardımcı oldun :)

 8. eyvallah kardeşim yardımcı oldun net az ve öz yazmışın anlayışlı birisine benziyosun.iktisat kararını verdim bende ama kredili sisteme gectik nasıl bir yol izlememiz lazım iktisat + bankacılık okicam bana artısı olurmu şimdiden teşekkürler.

 9. Selam ben bilgisayar ve ogretim teknolojileri bolumu okuyorum.acikogretimden iktisat mi maliye mi isleme mi benim su an okudugum bolumle daha alakali gelecekte is acisindan?
   

  • açıköğretim diploması öze sektörde yeterince ilgi görmüyor bunu bil. Yinede sorunun cevabı BENCE İktisat… Nedeni ise çok fazla işletme mezunu olması.

   •  
    merhabalar.ciddi bir şekilde yazışmaları sürdüren herkese selamlar..
    Ben 2011 yılında önlisans bölümünü tamamladım. Ve iktisat-işletme-kamu yönetimi arasında kaldım diğer arkadaşlar gibi. Durumu özetlersek aöf ye geçme amacım lisans mezunu olmak, askerliği kısa dönem yapmak, sonra da özel ve kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak.
    POMEM'dir, askeriyedir..bunlar iin gerekli koşulları sağlamak. Ve zannediyorum ki bir çok arkadaşım bnmle aynı düşüncede.  Gerekli düşünce ve yorumlarınız için şimdiden teşekkürler..
     
    20 gün var kayıt olmam için yardım :(((
     

    • Merhaba Kesin bişey söylemek zor ancak benim sana tavsiyem iktisat oku, ben şuan askerdeyim ve 25 işletme mezunu varken iktisat sadece3 kişi… Buda önemli bir avantaj oluyor.

     • Kararlı konuşman çok hoş. aynı durumlara sende düşmüşsün ve pişman değilsin anlaşılan o ki. peki askeriyede kalma şansın var mı.? veya aranılan personel olarak?? aydınlattığın için teşekkürler. yanlız tek umutsuzluğum bu bölümü acaba bitirebilir miyim 2 yada yıla kadar :)
       
      hayırlı teskereler ortakk…

     • Askriyede kalma konusunda pek bilgim yok ancak kalmak isteğinin askerlikten sonra değişme oranı gerçekten çok yüksek :)

      açıköğretimin hiç bir bölümü aranılan personel olarak cazip değildir. ancak 2 dil öğrenme çeşitli kurslarla kendini geliştirirsen olaylar rayına oturur diye düşünüyorum.

      Yorumların için Teşekkürler eksik olma :)

     • serdar gel

      2 yıllık y.o. mezunuyum.dikey geçiş için kamu yönetimi.işletme.iktisat.çalışma ve ev ekonomisi.konaklama işl.hangisini seçmeleyim.sözl tercihim olursa…
       

     • kamuda çalışma amacın varsa kamu ekonomisi mantıklı, işletme mezunu çok fazla ben önermem, iktisat iyidir :) ben bitirdim, ev ekonomisi ve konaklamayla ilgili pek bilgim yok şimdiden hayırlı olsun

 10. Ümit Çoban

  merhaba arkadaşlar

  endüstriyel elektronik 2004 mezunuyum ve yıl 2012 açıköğretim iktisat kayıt yaptırdım. şimdi yeni sistemle ilgili hiçbir bilgim yok.
  3.sınıftan basliyorum fark derslerini verip artik hazırlık yokmus.

  9 tane kitap verdiler hepsi o. şimdi ben hangi derslere / konulara çalışıp hangi sınavlara girecegim. tüm dersleren sınava mı gireceğim ?

  çıkmış soraulara çalışmak yeni sistemde ne kadar doğru ?

  açıköğretim hangi sayfasından veya farklı nerelerden derslere çalışabilirim. verilen kitaplar dışında hangi çalışma yada soru kitaplarını almalıyım.
  teşekkür ederim.

  • Yeni sistemle ilgili benimde pek bir bilgim yok. Herhangi bir açıköğretim dershanesine gidip danışmanız size daha faydalı olur (bitirmek için kayıt olmanıza gerek yok sadece danışın dersler zor değil)

 11. uluslar arası ilişkilermi? çalışma ekonomisimi? iktisatmı? lütfen yardımcı olun

 12. ben marmara üni. bankacılık ve sig. öğrencisiyim. bu sene girdim. 2. üni aöf düşünüyrm sizce doğru bi kararmı? iktisat yada maliye düşünüyrm. hangisi sizce?

 13.  
  Ben 2 yıllık myo bilgisayar programcılığı mezunuyum ve aöften dikey geçiş ile iktisat bölümünü yazmayı düşünüyorum fakat geçmeden önce intibak derslerini görmemiz gerekiyormuş peki bu intibak derslerini biz 1 yıl boyunca mı göreceğiz?.

  • Yeni sisteme göre intibak derslerini 3. sınıfta diğer derslerle beraber görüyorsunuz. yani 2 + 3 yerine 2 + 2 yılda okulu tamamlamanız mümkün

 14. İyi günler arkadaşlar.Konuyu gördüm dikkatimi çekti şuanda ben istanbul ünide orman endüstri mühendisliği okuyorum.Aynı zamandada 2.üniversite yani açıköğretimden işletme seçicektim yanlışlıkla iktisat seçmişim acaba bitirebilir miyim diye sorular kafamda.Çok güzel anlatmışsın olayı ama gerçektende iktisat daha mı kolay genelde sayısal diye duymuştum.

  • İktisatın sayısal ağırlıklı olan dersine ben denk gelmedim gerçekten kolay. düzenli bir çalışmayla rahatlıkla bitirilebilir..

 15. ömer baltakesen

  Hocam bilgiler için tşk fakat bu yzadıkların önlisans mezunu olanlar için geçerli değilmi dikey geçiş başka her hangibir önlisans mezunu olarak girmek başka ikisi içinde geçerlimi soru 1 iktisatın matematikği var diyorlar bu dogrumu ben 3 sınıftan başlayacam ve hangisine baş vuracam bbilmiyorum sayısal olmaması benim için önemli daha açıklayıcı anlatırmısınız empati kurarak

 16. kardeşim ALLAH razı olsun bende matematik çok kötü iktisattan bu sebeple hep tırstım bunun yanında kamu yönetimi için ne dersin? onda matematiksel işlem durumu ne olur bir sözelci olarak işletme iktisat yada kamu dan hangisini seçmeliyim?

 17. merhaba ben lisans işletme okuyorum örgünde. ama bu sene başka bölüme gideceğim kaydımı sildireceğim yani. açık öğretimden devam edebilir miyim 3. sınıfdan işletmeye okuldann kaydımı sildirsem de

  • öğrenci işlerinizden daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz yanlıoş yönlendirmek istemem ancak 2. yıldan sonra önlisans diploması alıp aöf ye devam edilebiliyo diye aklımda bi bilgi kırıntısı kalmış.
   sağlıcakla

 18. matematiğim kötüdür hakan bey sizce hangi bölümü seçebilirim

 19. hocam iyi günler. 2 yıl bilg. Programcılığı mezunuyum. Bu sene üniversite sınavlarına girdim ve Bilecik iktisat kazandım. şimdi sorum şu. 2 yılın üstüne aöf ile iktisat yapsam normal bilecik iktisat ile eşdeğer oluyormu. Eğer oluyorsa boşyere 2 sene fazladan okumıyım diyorum. Hani aöfnin farkı varsa bilecik iktisata gidicem. Bilgilendirirseniz sevinirim

 20. ya bende iktisat seçtim ama herkes çok zor diyor ..acaba yapailirmiyimm…bide işletme kolay ve iş bulma olanağı daha fzla gibi sylentiler duydum ?? acaba doğrumu ya … bide eğer kendisini geliştiren bir iktisatçı ile bir işletmeci varsa hangisi daha öncelikli alınır? şimdididen teşekkürler….

 21. ya bende iktisat seçtim ama herkes çok zor diyor ..acaba yapailirmiyimm…bide işletme kolay ve iş bulma olanağı daha fzla gibi sylentiler duydum ?? acaba doğrumu ya … bide eğer kendisini geliştiren bir iktisatçı ile bir işletmeci varsa hangisi daha öncelikli alınır? şimdididen teşekkürler….

 22. meraba bn iktisat 2.sınıf öğrencisiyim.şimdiden kendi yolumu çizmek istiyorum herşeyi son sınıfa bırakmak istemiyorum benim şuan da ne yapmam gerekiyor nerden başlamam gerekiyor bilmiyorum ve birilerinin bana yardımcı olmasını istiyorum.zamanımı boş şeylerle öldürmek istemiyorum.

 23. ben aöf 2+2 yapıcam ama kafamda sizin yazdıgınız makaledeki gibi düşünüyorum iktisat’ın dersleri çok zor mu yada normal bir calısan insan bu bölümü başarabilir mi ?

 24. Ben iki yıllık ıstanbul üniversitesi dış ticaret bölümünü bitirdim. Şimdi ise dgs puanimla 4 yıllığa tamamlamayı düşünüyorum. Bölüm olarak işletme tercihim ama işletme bölümünü uzaktan eğitim ile Alicam takılmadan 3 ve 4 sınıfı verirmiyim..? Ders açısından işletme derslerimi evde oturulup verilmesi kolay yoksa iktisat derslerimi sizden bu konu hakkında yorumunuzu bekliyorum.

 25. merhaba ben şuan selçuk üniversitesinde kimya müh. okuyorum önceden 2 yıllık kimya teknolojisi bitirmiştim şimdi iktisat yada işletmeyle 4 yıllığa tamamlamak istiyorum ama benim mesleği hangisi yararlı olur buna karar veremiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz?

  • sanırım 2 bölümde meslek açısından size pek yakın görünmüyor. Ancak bir firmada çalışacağınız düşünülürse firmanıyı daha iyi tanımanız açısından işletme daha mantıklı olabilir…
   Birde artık açıköğretimde serbest geçiş yapılabilecek bölümler arttırıldı. bunların arasında uluslararası ilişkiler, sosyoloji gibi farklı bölümlerde bulunmakta bence kendinizi işletme – iktisat ile kısıtlamayın.
   Mutlu günler

 26. 2 yıllık muhasebe tercihinden sonra, 4 yıllık iktisat tamamlayıp 4 yıllık iktisat mezunu olabiliyor muyuz ? Temeli muhasebe olarak aldığımız için sıkıntı olur diye söylentiler var sizin düşünceniz ne bu konuda ?

  • 4 yıllık iktisat mezunu olursunuz temelinizin muhasebe olması size avantaj sağlar. herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

 27. 4 yıllık iktisat yazacağım sadece temel matematik mi var bide matematiğim iyi değil benim için sorun olurmu

 28. Benim adıma yararlı bir yazı olmuş teşekkür ederim

 29. iyi günler.Ben muhasebe ve vergi uyg.dan mezun oldum bu sene ve dgsye girdim belli bi puan aldım ve tercih yapıcam ama işletme iktisat maliye hangisini yapmalıyım karar veremiyorum hocalara danışıyorum ama her hoca farklı söylüyor iyice aklım karışıyo böyle olunca.Oldukça da aklım karıştı gerçekten.Bana yardımcı olursanız bi bilgi verebilirseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.

 30. kardesım ben kooperatıf mezunuyum ıktısad mı ısletmemı halen kafam karısık ne okusam bana yararı olur lutfen yardım et..

 31. Öncelikle selamlar ben 2 senelik ege üni elektrikli cihaz teknolojisi mezunuyum yorumları ve yazınızı okudum emeginize teşşkürler sayısalım pek iyi degildir sektörde iş olanagı daha fazla bulmam için iktisatmı yoksa işletmemi önerirsiniz

 32. merhaba sayısalım iyi değildir iktisat mı seçmeliyim işletme mi hangisinde daha zorlanmadan mezun olabilirim teşekkürler..

 33. mrb ben bankacılık ve sigortacılık mezunuyum dgs ile işletme ve iktisat arasında kaldım muaf olacağım dersler işletmede daha fazla ama iktisatta mezun sayısı işletmeye göre az sızce nasıl bır yol izlemeliyim :(

  • diğer bölümlere de bi göz at derim…
   Ama illa işletme veya iktisat dersen muaf olucağın derslerden dolayı işletme iyidir.

 34. cavid ahmedov

  merhaba benim matematik iyi değil litvanyada financial economy ve ya international buiesness okuyacağın okulda zorlanırmıyım matematikten ? Bir çok şeyi bilmiyorum . Kamuda çalışmayı planlıyorum biraz torpilde var hangi bölümü önerirsin bana? Uluslararası ilişkileride bazen düşünüyorum amma emin değilim lütfen bana yardımcı ol

 35. Merhabalar. Hocam verdigin bilgiler icin cok tesekkur ederim. Bir seyi merak ediyorum. Kamuda calismak icin hangi AOF bolumu daha avantajlidir ?

  Birde intibak dererininhepsini 3. Sinifta mi aliyoruz yoksa 2 yila mi yayiliyor.

 36. sizce 4 yıllık muhasebe mi iktisat mı okumak daha avantajlı?

 37. Merhabalar,Kafama bir sorun takıldı, Ben İşletme yönetimi mezunuyum aöf iktisatı seçmek istiyorum ve çoğu insan lisans değil iktisat önlisans diploman olur diyorlar doğru mu?

 38. Abi bende bu yıl kayıt yaptırdım iktisat bölümünde lisans okuycam inşallah herkes zor diyor dediklerini okudum içim rahatladı teşekkür ederim tek sıkıntım ilk sınavlarımın hangi dersten olduğunu bulamıyorum aöf sistemimde de göremedim yardımcı olur musun?

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>